- Home
- Zebra Technologies Corporation
- Zebra Z-Ultimate 3000T Thermal Transfer (Polyester) Labels
Zebra Z-Ultimate 3000T Thermal Transfer (Polyester) Labels
| Label width: Optional | |
| Label hight: Optional | |
| Recommended color ribbon: RESIN (5095) | |
| Fits for various Thermal Transfer printers:GC420T, GK420T, GX420T, GX430T, ZD420T, ZD421T, ZD621T, ZT220, ZT230, ZT231 |
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer, color ribbon, Ribbon Qaulity: Resin, Width: 84mm, Length: 74m, Roll inner Core: 12.7, Packaging Unit: 12 Rolls, Color: BlackDKK 90.33SKU: 05095GS08407Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 12
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer, color ribbon, Resin, Dimensions: Width: 110mm, Length: 300m, Core: 25,4, Packaging Unit: 6, Color, BlackDKK 472.00SKU: 05095BK11030Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 6
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer, Ribbon, Resin, Dimensions: W: 60mm, Length: 300m, Core: 25,4, Colour, BlackDKK 257.56SKU: 05095BK06030Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 6
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer, Quality: Resin, Width: 110mm, Length: 74m, Roll inner Core: 12.7mm, Color: BlackDKK 118.25SKU: 05095GS11007Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 12
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer Ribbon, Ribbon Quality: Resin, Width: 83mm, Length: 300m, Core: 25,4, Packaging Unit: 6, Color: BlackDKK 356.09SKU: 05095BK08330Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 6
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer, Color ribbon quality: Resin, Dimensions: Width: 110mm, Length: 450m, Inner core: 25,4, Color: BlackDKK 705.12SKU: 05095BK11045Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 6
- Zebra ZipShip 5095, Thermal Transfer, Ribbon, Resin, Dimensions: W: 64mm, Length: 74m, Core: 12.7, Color, BlackDKK 68.80SKU: 05095GS06407Delivery: 1 - 3 WorkingdaysComment: Minimum order Quantity 12
Zebra Z-Ultimate® 3000T
Label Roll
Features
• Outstanding print quality, smear and scratch resistance
• Good resistance to moderate and harsh chemicals and solvents
• Excellent adhesion to a wide range of surfaces
• Tear and water resistant
• UL approved for electronic equipment, as a label which will last as long as the product
• CSA certified for use with Zebra 4800, 5095, 5100 ribbons
Suggested Applications
• Sterile services labelling including autoclave
• Rating plate and component labelling
• Shelf or scan-pallet labels
• Water-immersed labels or labels which are continually scanned
• Applications where labels are in contact with moving parts or friction conveyor drives
• Labels exposed to acid or alkali solutions; top side printed circuit board applications
| Recommended Zebra Printers: | P4T, desktop, mid-range and highperformance thermal printers |
| Recommended Zebra Ribbons: | 4800, 5095, 5100 |
| Minimum Application Temperature: | 2°C |
| Service Temperature Range: | -40°C to 150°C |
| Recommended Storage Conditions: | 1 year duration when stored at 0°C to 21°C, at 35% to 50% RH |
| Expected Life Span in Application: | Indoor use, 1 year+; Outdoor use, 1 year+ |
| Product Type | Labels |
|---|---|
| Product Model | Zebra Z-Ultimate 3000T |
| Label Form | square |
| Rows on Label | 1 row |
| Roll Diameter (mm) | 127 |






